Arjantin bayrağını Dakar zirvesine taşıyan motosikletçi ve babasının bugün yankılanan sözü kimdir?

Leila

Global Mod
Global Mod
“Bir Dakar bittiğinde ertesi gün bir sonrakine hazırlanmaya başlarız.” Ona söylemiştim Kevin BenavidesFutbol hayranı, Zurna 26 Aralık 2022'de, Arjantin Milli Takımı'nın Katar'da kazandığı Dünya Kupası'ndan sadece dört gün sonra ve kendi deyimiyle “dünyanın en zorlu yarışına” hazırlanırken.

En son resmi tıbbi rapora göre memleketi Salta'da Desafío Ruta 40 anlaşmazlığı için antrenman yaparken kaza geçiren ve “şu anda prognozu kısıtlı” olan 35 yaşındaki Arjantinli motosikletçinin kariyeri ve hayatı da böyle gidiyor. Görünüşe göre Sol kolunu kırdı ve travmatik beyin hasarı geçirdi.

Benavides için sınır yok: “Ben her zaman olasılıklarıma inanıyorum. Ve her zaman her şeyi teslim ederim. Yüzde 100 gidiyorum. Belki fiziksel olarak 70 yaşındayım ama her şeyimi veriyorum.” Bu onun bu spora yaklaşma şeklidir. Ve bugün de bunu sürdürüyor demirciler, İyileşmeyi beklerken, onu bu zihniyete yönlendiren de buydu. Dakar'ı iki kez kazandık, 2021'de Honda ile ve 2023'te KTM ile.

Onun babası, NorbertHız tutkusunu hem Kevin'den hem de kardeşi Luciano'dan miras alan , bu tür yarışların çocukları için ima ettiği tehlikeden muzdariptir. Ve bu günlerde en çok acı çekenlerden biri de o. “Hayatta onların başarılarından mutluyum. Ama bana artık kaçmadıklarını söyledikleri gün daha mutlu olacağım. Ama gerçek şu ki, fena halde korkuyorum (gülüyor). Ne dememi istiyorsun? Bir süre önce “Çok acı çekiyorsun” diye itiraf etti.

Solda Luciano, sağda Kevin: Benavides kardeşler. Fotoğraf: Marcelo Carroll / Clarín

Ancak Kevin'in başka planları var gibi görünüyor. Genel klasmanı dördüncü bitirme yolunda üç etap kazandığı Dakar'ın son edisyonunda, sadece bir ay önce sol bacağının kaval kemiği ve kaval kemiğinde kırık olduğu göz önüne alındığında, bu zaferlerin her birine özellikle değer verdi. çöldeki zorlu yarıştan önce.

“Zor günlerin ardından zafere ulaşmak çok büyük bir duygu ve okşamadır. Bana yardım eden, bana güvenen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. “Odaklanmaya devam edeceğim çünkü önümüzde hâlâ çok yarış var.” dedi o sırada. Ve bugün, kariyeri boyunca yaşadığı kazaların en büyüğü olan bu kez yeni bir kaza, hem kendisini hem de ailesini etkiliyor.

Dakar'da öne çıkan iki şampiyonluğunun yanı sıra, 2020'de Endülüs Rallisi ve 2017'de Atacama Rallisi'nin şampiyonu oldu, 2016 ve 2017'de Arjantin Kros Şampiyonası'nın Motosiklet kategorisini kazandı. Kaza geçirdiği sırada henüz hazırlandığı Ruta 40 Challenge'da 1°'lik derece elde etti. Ayrıca E3 kategorisinde Latin Amerika Enduro Şampiyonası'nı da kazandı.

Lucianokendisinden yedi yaş küçük olan ve kardeşinin hayranı olan Zurna karşılaştırmalara nasıl maruz kaldı:

Kevin'den bu kadar uzakta olmak ilk başta çok zordu. Mesele şu ki o iki kez Dakar şampiyonu oldu ve eşi benzeri olmayan bir tarih yazdı. Ve o benim kardeşim olduğu için benim de aynısını yapmak zorunda kalmayacağım. İnsanların baskısını hissettim. Önemli olan denemekten asla vazgeçmemek, farklı olduğumuzu ve onun beni her zaman nasıl desteklediğini kabul etmekti. Ondan görebildiğim her şeyi özümsedim ve bugün kendimi tüm bu baskıdan tamamen kurtarmış gibi hissediyorum.

Luciano Benavides, Aralık 2023'te Clarín haber odasını ziyaret etti. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami
Luciano Benavides, Aralık 2023'te Clarín haber odasını ziyaret etti. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami

“Kevin sana nasıl yardımcı oldu?”

―2016'da harika bir Dakar performansı sergiledi: Honda için yarışıyordu ve KTM onu işe almak istiyordu. Ona bir teklif gönderdiler, o da zaten bir sözleşmesi olduğu için bunu reddetmek zorunda kaldı. Daha sonra e-posta alışverişinde endurodan ralliye geçiş yaptığımı söyledi. Üç hafta geçti ve bana bir teklif geldi; Bana üç yıllık profesyonel bir sözleşme teklif ettiler. Ralli'nin ne olduğunu bilmeden profesyonel bir sürücü oldum. Milyonda birdi. Açıkçası daha sonra bunu kanıtlamak zorunda kaldım ve bu baskılar beni bir buçuk yıl boyunca ilk Dakar yarışımda beş omurumu, ardından da kaburgalarımı ve bir omuzumu kırmaya sürükledi. Nasıl çalıştığını anlayana kadar ilk birkaç yılda biraz bozuldum. Olgunlaşmaya, daha fazla deneyim kazanmaya başladım ve orada kariyerimi geliştirebildim.

Artık hız tutkunlarının yanı sıra Kevin'e yakın olan, iyileşmesine özen gösteren Luciano'dur.