Bir okul bölgesi otobüs şoförü sıkıntısını çözmek için nasıl yapay zekaya yöneliyor?

Farrah

New member
ülke çapında okul otobüsü şoförü sıkıntısı birçok öğrenciyi güvenilir ulaşımdan mahrum bıraktı. Ekonomi Politikası Enstitüsü'nün araştırmasına göre, 2023 yılında ülke çapında K-12 okullarındaki otobüs şoförlerinin sayısı 2019'dan bu yana %15,1 düşüşle yaklaşık 192.400'e düştü.

Eğitim ve daha yüksek maaşlar teklif edilmesine rağmen Colorado Springs Okul Bölgesi 11 gibi bölgeler yeterli aday bulamadı.

Okul yılının başında, Bölge 11'in yaklaşık 110 otobüs şoförü için bir bütçesi vardı, ancak yalnızca 60 civarında otobüs şoförünü işe almayı başardı. Okul bölgesi, bu eksikliği gidermek için RouteWise AI ile ortaklık kurdu. Araç paylaşımı şirketi HopSkipDrive, test edilen yapay zeka teknolojisini geliştirdi.

HopSkipDrive kurucu ortağı ve CEO'su Joanna McFarland, yapay zekalarının otobüsler, sedanlar ve kamyonetler de dahil olmak üzere mevcut her araca bakarak ve en etkili rotaları belirlemek için her okula bakarak çalıştığını söyledi.

McFarland'a göre yapay zeka, rotaların ilk taslağını saatler içinde oluşturabiliyor ve bunları bir hafta sonunda tamamlayabiliyor.

Şu anda Bölge 11, sıkı özgeçmiş kontrollerinden geçen özel eğitimli sürücülerle araç paylaşımı hizmetleriyle desteklenen yaklaşık 55 otobüs güzergahını işletiyor.

HopSkipDrive'a göre D-11 büyüklüğünde bir okul bölgesinin bu yapay zeka aracını kullanması yaklaşık 50.000 dolara mal olacak. Yazılım, geçtiğimiz yıl bölgede yarım milyon dolardan fazla tasarruf sağladı.

Ezekiel Bossert gibi ebeveynler bu hizmeti takdir ediyor.

“Alıldığını bildiren bir kısa mesaj alıyorum, bırakıldığını söyleyen bir kısa mesaj. Ve sonra bu konuda endişelenmeme gerek yok.”

5. sınıf öğrencisi olan oğlu Dezmund da bunu faydalı buluyor.

Dezmund, “Eğer bu imkana sahip olmasaydık ya babam işten ayrılmak zorunda kalacaktı ya da ben eve yürüyerek gitmek zorunda kalacaktım ki bu hiç de eğlenceli olmazdı” dedi.

Yapay zeka yazılımını sekiz ay kullandıktan sonra Bölge 11, otobüs güzergahlarında yaklaşık %50 azalma, zamanında varışlarda iyileşme ve sürücü maaşlarında artış olduğunu bildirdi.

Müfettiş Michael Gaal, hizmetten tasarruf etmesinin en az on öğretmenin pozisyonunu korumasına yardımcı olduğunu ve hizmet olmasaydı öğrencilerin eğitiminin olumsuz etkileneceğini söyledi.

“İki kez geride kalacaklardı” dedi. “Bir kez ulaşım yüzünden geride kalıyorlar, sonra iki kez eğitim ve eğitim fırsatı eksikliği nedeniyle geride kalıyorlar.”

Yapay Zeka: Yapay Zeka

Daha

Daha

Meg Oliver

Meg Oliver, New York City merkezli Haberler muhabiridir. Oliver, yirmi yıldan fazla habercilik ve habercilik tecrübesine sahip deneyimli bir gazetecidir.