Deepfake, Ukrayna'nın First Lady'si Olena Zelenksa'yı Bugatti'yi satın aldığı yönündeki yanlış iddiayla hedef alıyor

Farrah

New member
Yeni bir derin sahte Ukrayna'nın first lady'si Olena Zelenska'nın 4,8 milyon dolarlık bir Bugatti spor araba satın aldığını yanlış bir şekilde iddia eden videonun sosyal medyada milyonlarca kez izlendiğini Haberler buldu. Araştırmacılar, videonun Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği azaltmayı amaçlayan bir Rus dezenformasyon kampanyasının parçası olduğunu söyledi.

Haberler videonun yapay zeka kullanılarak oluşturuldu. Kendisinin bir Fransız lüks araba bayisi çalışanı olduğunu iddia eden bir adamın uydurma satış hakkında “özel” bilgiler paylaştığını gösteriyor. Adam boynunu oynatmıyor, nadiren göz kırpıyor ve başı zar zor hareket ediyor — AI kullanılarak manipüle edildiğinin açık işaretleri.

Ukrayna First Lady'si Olena Zelenska'yı hedef alan deepfake'in ekran görüntüsü.


HaberlerVideo, sosyal medya platformlarındaki Rus dezenformasyon ağları tarafından desteklendi ve X, Telegram ve TikTok'ta 20 milyondan fazla izlenme sayısına ulaştı. X ve Telegram yorum talebine yanıt vermedi. Bir TikTok sözcüsü Haberler'e politikalarının zarara yol açabilecek yanlış bilgilere izin vermediğini ve şirketin bu yönergeleri ihlal eden içerikleri kaldırdığını söyledi.


Videoyu kimin hazırladığı henüz belli olmasa da, videonun erken bir versiyonu 1 Temmuz'da Fransız Verite Cachee (İngilizce: Hidden Truth) adlı internet sitesinde çıkan bir makalede yer aldı. Tehdit istihbarat şirketi Recorded Future'dan araştırmacılar, internet sitesini, etki kampanyalarının bir parçası olarak sahte haber siteleri ve yapay zeka araçları kullanarak asılsız iddialar yayınlayan CopyCop adlı bir Rus dezenformasyon ağıyla ilişkilendirdi.

Makalede, okuyucuları daha fazla kandırmak için Bugatti'ye ait olduğu iddia edilen uydurma bir fatura yer alıyordu. Car Lovers Group'a bağlı bir şirket olan Autofficina Parigi tarafından işletilen Bugatti Paris, videoyu paylaşan ve faturayı taklit eden kişilere karşı suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Car Lovers Group, faturanın kendilerine ait olmadığını ve gerekli yasal bilgilerin eksikliği ve araç için yanlış fiyat gibi uydurma olduğunu gösteren hatalar içerdiğini söyledi.

Rusça dezenformasyon ağları Geçtiğimiz yıl Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve ailesi hakkında da benzer asılsız iddialar yayılmıştı. Bunlar arasında Zelenski'nin milyonlarca dolara iki lüks yat satın aldığı ve Zelenska'nın New York'taki Cartier'den 1 milyon dolar değerinde mücevher satın aldığı iddiaları da yer alıyordu.

Siber güvenlik şirketi Recorded Future'ın kıdemli tehdit istihbarat analisti Clément Briens, Haberler'e yaptığı açıklamada, Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteği zayıflatmak ve “liderlere, kurumlara ve uluslararası ittifaklara olan güveni aşındırmak” için yolsuzlukla ilgili asılsız haberler üretildiğini söyledi.

Araştırmacılar, yalanların Ukrayna'daki yolsuzlukla ilgili mevcut endişeleri ve belgelenmiş raporları güçlendirdiğini söylüyor.

Güney Carolina'daki Clemson Üniversitesi'nde Rus dezenformasyon uzmanı ve profesör olan Darren Linvill, asılsız iddiaların “duymak isteyen, duymaya ve tekrarlamaya hazır çok özel bir kitleye yönelik” olduğunu söyledi.

Linvill, bu anlatıların, çürütülmesine rağmen, muhtemelen ağ tarafından kullanılan markanın maliyeti ve statüsü nedeniyle çevrimiçi olarak ilgi çekmeyi başardığını söyledi. “Bunun Bugatti'nin bir ilgisi olduğunu düşünüyorum,” dedi.
Erielle Delzer
Erielle Delzer, Haberler Confirmed için bir doğrulama yapımcısıdır. Yanlış bilgi, yapay zeka ve sosyal medya konularını ele almaktadır. Erielle ile erielle.delzer@Haberler adresinden iletişime geçin.