“Faustino Oro dünyanın en iyi 20'sinden biri olabilir”

Leila

Global Mod
Global Mod
José Fernando Cuenca Jiménez 37 yıl önce Granada'da doğdu, inşaat mühendisi ve uygulamalı matematik alanında doktorasını tamamladı. Bu şekilde yazılmış, hepsi çok resmi, değil mi? Mümkün değil! Pepe Cuenca satranç yayını dünyasında devrim yaratan büyük usta. Oyunun her hayranının kendisini önce Chess24.com'da ve şimdi de canlı olarak veya YouTube'da takip ederek zaten bildiği sloganların patentini alana kadar yüzde yüz rahat bir tarz yaratan adam Satranç.com. A çatırtı Farkındalığın artmasına ve bunun anlaşılmasına yardımcı olan arazi aracı bir satranç oyunu anlatılacak bir gösteri olabilir. Ancak bu Pazar günü tarihteki en genç uluslararası öğretmen olan Faustino Oro hakkında konuşmaya gelince, topu durduruyor ve çok net: “Birçok yetenekli çocuk gördüm ama onun gibi birini hiç görmemiştim. Fausti hayatımda”.

Pepe, Arjantin'e yaptığı birçok ziyaretten birinde sıralamada ikinci oldu. II FAOGBA Uluslararası Açık uluslararası öğretmen tarafından organize edilen Carolina Lujan. Hala yayınlanmayı bekleyen bu tarihçiyle yapılan kapsamlı bir konuşmanın özel bir bölümü onu ele aldı. Fausti Altın, dünya satrancının dehası. Ve büyük İspanyol üstadının sözlerini dikkatle okumalısınız.

“Açık olması gereken ilk şey onun satrancı seven ve muhteşem bir seviyeye sahip bir çocuk olduğudur. Beni oyunlarda ezdi yıldırım (oyuncu başına üç dakika artı hamle başına iki saniye) ve Madrid'de beni bir dakikalık oyunlarda 10-7 yendi ki bunu çok seviyor. Bu ritimlerde açıkça benden daha iyi. Klasik ritimde durum farklıdır çünkü ilerlemek için uzun bir yol vardır,” diye açıklıyor Pepe.

Pepe Cuenca'nın tam yayını: öncesinde, Chess24.com'da; bugün Chess.com'da.

-Onun tahtadaki pozisyonları anlama yeteneğini nasıl takdir ettiniz?

-Dokuz yaşlarındayken Torre Blanca kulübünde onunla bir oyun oynadım ve berabere kaldık. Seni azar azar sıkıştırdığı türden bir oyundu bu. Yani sanki 2.600 ELO ile başka bir büyükustayı sıkıştıran, yavaş yavaş beni kazanan bir büyükusta gibi sizin zayıf karenizi arıyor. Ve sonunda bana istediği için tahta verdi, heh.

-Bu, bir çocuğun harika bir öğretmenle karşılaştığında yaşayabileceği tipik bir korkudur. Ama beni şaşırtan şey şuydu Sadece yıllar içinde edinilen bir konumsal anlayışa sahipti.. Yetenekli çocuklar genellikle çok fazla taktiksel yeteneğe sahiptir ancak konumsal anlayışa sahip değildir. Onun yaşında kimsede böyle bir şey görmedim.

-Ne olduğu önemli Fausti bundan sonra?

-Bu durumlarda çevre ve ona iyi bakılması çoğu zaman daha önemlidir. Çocuğun satrançtan nefret etmesin diye ona çok fazla baskı uygulamayın. Aile ortamı neredeyse çocuğun kendi seviyesinden daha önemlidir. Bence onunla ilgilenirlerse ve o da keyif almaya devam ederse, kendini zorlayarak ama onu sıkabilecek baskıya maruz kalmadan, Fausti Önümüzdeki yıllarda dünyanın en iyi 20'sinden biri olabilir. Hayatımda pek çok yetenekli çocuk gördüm ama hiçbiri Fausti gibi değildi.

Fausti O, dünya satrancında insanları konuşturan Arjantinli genç erkek ve kadınların en erken gelişmiş temsilcisidir. Bu olguyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Arjantin'deki durum özel ve beni mutlu ediyor çünkü başka bir ülkede görmediğim çok fazla yetenek ve harika bir satranç kültürü var. Sana söylediğim gibi: birkaç gün birlikte yaşadığımda Fausti Madrid'de beni hayrete düşürdü. Sadece taktiksel olarak bir canavar değil, aynı zamanda o yaşta nasıl sahip olabileceğini anlamadığım büyük ustalık konumsal anlayışına da sahip. Ayrıca İspanya'ya taşınan Fiorito kardeşlerin (Joaquín ve Francisco) durumu da var. Candela (Francisco Guecamburu, gençler dünya şampiyonu) ve Anapaola (Borda Rodas) var. Çok güçlü bir şekilde ilerleyen birçok genç var.

-Ergenlik döneminde giderek daha fazla mükemmel öğretmenin ortaya çıkması olgusu sizde ne yaratıyor?

-Bu normal, çünkü başladığımda 15 yaşıma kadar evimde internet yoktu ve büyük bir ustayla oynamak için şehrimde düzenlenen güçlü yıllık turnuvayı beklemek zorunda kaldım ve iyi bir performans sergileyip ödül alacak kadar şanslıydım. bir büyük usta. Bugün çocuklar ağlardaki ve herhangi bir platformdaki kurslarla bilgi ediniyor çevrimiçi Her gün iç sahalarında güçlü oyuncularla karşılaşabilirler. Bu da çocukların öğrenme sürecini büyük ölçüde hızlandırdı.

– Tahtada bir kıza veya erkeğe karşı oynamak zorunda kaldığınızda nasıl hissedersiniz?

-Ben buna zaten alıştım. Belki 15 yıl önce 12 yaşında bir çocuk beni bir maçta yenseydi şaşırırdım ama bugün değil. 10 yaşında Hintli veya Arjantinli bir çocuk görüyorsunuz ve titremeye başlıyorsunuz çünkü çok hazırlıklı geliyorlar ve sponsorları var. Artık kimseye güvenmiyorum. 95 yaşında bir dede ya da 10 yaşında bir çocuk olması umurumda değil, sanki herkes çok iyi hazırlanmış olduğundan dünya şampiyonuyla karşı karşıya olduğumu hissediyorum.