Hangi oyuncular ülkeye döndü ve kutlamalar nasıl devam ediyor?

Leila

Global Mod
Global Mod
Üst üste ikinci Copa América'yı kazanmanın uzun ve saf kutlama gecesinin ardından, Arjantin futbol takımı Buenos Aires'e döndü. Ángel Di María'nın başkanlığında, Aerolíneas Arjantin'in “İki Kez Şampiyonuz” ibaresiyle süslenmiş bir sözleşmesi ülkeye dönebilen oyuncuları getirdi. Ayak bileğindeki sakatlığın iyileşmesi gereken Lionel Messi, Amerika Birleşik Devletleri'nde kaldı; aynı şekilde Julián Álvarez, Nicolás Otamendi ve Gerónimo Rulli de Çarşamba günü Avrupa'ya giderek Javier Mascherano'nun Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarında yarışacak takımına katılacak.

“İnsanların bir anlık mutlulukları vardır“Lionel Scaloni, Milli Takım'da bir şampiyonluğun daha önemini özetledi. Ve haklıydı. Gerçek şu ki, Ezeiza'nın kaydettiği 5 derecelik sıcaklık hissine rağmen coşku azalmadı ve Lionel kavşağını onlarca kişi doldurdu. Andrés Messi, iki kez Amerika şampiyonunu ülkeye dönüşlerinde karşılamak için Ezeiza'da AFA'nın mülkü.

Meydanın ortasında ülkemizin sahip olduğu üç dünya şampiyonluğunun ikonları Maradona, Messi ve Kempes'in yüzlerinin yer aldığı bir bayrak dalgalanıyor. Mario Alberto Cañete (evet adı El Matador ve 78 doğumlu) bayrağın tasarımını Katar'dan önce yapmıştı ancak orijinal çizimde Dünya Kupası'na sahip olmayan tek kişi Leo'ydu: “Ben yapmadım Bunu mufar etmek istemiyorum, amaç kupayı ona vermeleriydi. Daha sonra kazandığımızda ben de kupayı onlara ekledim” diyor González Catán'lı adam. Gülümseyerek “Di María'dan ne isterdim? Gelip Tristán Suárez'de oynamasını” diyor.

Onlarca aile Milli Takımı karşılamaya geldi. Fotoğraf: Enrique García Medina

Bu kış tatili gezisinde gerçek bir fuar düzenlendi. Arjantin bayrakları 7.000 dolara, jambonlu ve peynirli sandviçler 1.000 dolara satılıyor ve Scaloneta kaptanının 10 numaralı tişörtleri (“yetişkinler için 18.000 ve çocuklar için 15.000”) sahneye hakim. Arkalarından Di María'nınkiler geliyor.

Dün gece Buenos Aires ve Arjantin'in büyük bir kısmı uyumadı. Bir kalabalık Dikilitaş'a yaklaştı ve şehir sabaha kadar meşguldü. Daha ileri gitmeden sabahın dördünde Corrientes Bulvarı hâlâ yaya trafiğine açıktı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Milli Takım da benzer bir tempo yaşadı. Miami'de saat 03.00 sıralarında Hard Rock Stadı'ndan ayrılan oyuncular ve teknik heyet, saat 08.00'de Miami'de yoğunlaştıkları otelden ayrılarak ülkemize dönmek üzere havalimanına doğru yola çıktı.

İnsanlar “Uçak hakkında bir şey bilen var mı?” diye soruyor. İlk fikir, uçağın Ezeiza Uluslararası Havalimanı'na akşam 6 ile 7 arasında varmasıydı. Ancak fırtına nedeniyle her şey ertelendi ve Milli Takım'ın renkleri üzerinde “İki Kez Şampiyonuz” yazan Aerolíneas Arjantins sözleşmesi saat 21.50'de elime ulaştı.

Sonunda Ezeiza Havalimanı'na gelen iki kez Amerika şampiyonu, dört otobüsten oluşan bir kovboyla büyük bir polis operasyonu eşliğinde Ezeiza'ya doğru yola çıktı. İnsanları selamladıktan sonra fikir şu ki Ángel Di María, Rodrigo De Paul, Giovani Lo Celso, Alexis Mac Allister, Nicolás González, Nahuel Molina ve Lionel Scaloni'nin antrenör kadrosu, Walter Samuel haricinde tam kadro Lionel Messi Grounds'taki AFA sahasında ağırlanacak.

Arjantin ekibinin tamamı neden ülkeye dönmedi?

Ülkeye dönmeyenler Lionel Messi, Julián Álvarez, Emiliano Dibu Martínez, Nicolás Otamendi, Gerónimo Rulli, Enzo Fernández, Franco Armani ve Nicolás Tagliafico Farklı planları var. Leo'nun durumu özel çünkü ailesiyle birlikte Miami'de yaşıyor, dolayısıyla ailesiyle birlikte kutlama yapmak için doğrudan eve dönecek. Buna ek olarak, finalde sakatlanan ve ikinci yarının büyük bir bölümünü ve uzatma periyodunu yedek kulübesinden izlemesine neden olan sağ ayak bileği üzerinde bir dizi çalışma yapmak için gezilerden kaçınmak da amaçlanıyor. Prensip olarak Clarín'in tespitlerine göre ilk işaretler olumlu değil.

Álvarez, Otamendi ve Rulli, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda yarışacak üç büyükler olarak Arjantin 23 Yaş Altı Milli Takımı'na katılmak üzere Çarşamba günü Avrupa'ya bir geziye çıkacaklar ve teknik direktör Javier Mascherano onları takıma katacak. Heyet, 24 Haziran Çarşamba günü Fas'a karşı oynanması planlanan ilk maçı öncesinde. Geri kalanların zaten Arjantin'den uzakta planlanmış tatilleri vardı.