İngiltere'nin en seçkin özel okullarından biri olan Eton'daki yeni öğrencilere akıllı telefon verilmeyecek

Farrah

New member
Londra — İngiltere'nin tartışmasız en şık, en seçkin yatılı okulu olan Eton College, yeni gelen öğrencilerin akıllı telefon sahibi olmasını yasaklıyor.

Londra'nın hemen batısında, Windsor'daki kraliyet sarayının yakınında bulunan Eton, akademik mükemmelliğiyle ünlüdür. Önemli mezunları arasında şunlar yer almaktadır: Prens William ve Harryromancı George Orwell, James Bond yaratıcısı Ian Fleming ve aralarında son dönem liderleri Boris Johnson ve David Cameron'ın da bulunduğu eski başbakanların uzun bir listesi yer alıyor.

Eylül ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasak, İngiltere hükümetinin, okul müdürlerine, okul günlerinde cep telefonu kullanımını yasaklama kararı almaları ve bu sayede sınıftaki aksaklıkları en aza indirmek ve davranışları iyileştirmek için destek veren bir rehber yayınlamasının ardından geldi.

Londra'nın batısındaki Eton Koleji, 10 Ocak 2024 tarihli bir dosya fotoğrafında görülüyor.


Andrew Matthews/PA Images/GettyYıllık öğrenim ücretinin 60.000 doları aştığı Eton'daki birinci sınıf öğrencilerinin velileri, okul tarafından sağlanan ve yalnızca arama yapabilen ve kısa mesaj gönderebilen çevrimdışı Nokia telefonlara SIM kartları aktarıldıktan sonra, 13 yaşındaki yatılı öğrencilerin akıllı cihazlarının eve götürülmesi gerektiği belirtilen bir mektupla bilgilendirildi.


Eton'un akıllı telefonlara ilişkin önceki kuralları, birinci sınıf öğrencilerinin cihazlarını gece boyunca teslim etmesini gerektiriyordu.

“Eton, teknolojinin okullara getirdiği faydalar ve zorluklar arasında denge kurmak için rutin olarak cep telefonu ve cihaz politikamızı gözden geçiriyor,” dedi okulun sözcüsü Salı günü Haberler'e ve 9. sınıfa başlayanların, esasen Amerikan öğrencileri için lise birinci sınıfa eşdeğer olan, “okul günü dışında kullanılmak üzere bir 'tuğla' telefon ve akademik çalışmayı desteklemek için okul tarafından verilen bir iPad” alacaklarını ekledi.

Eton College erkek öğrencileri, 12 Mayıs 2023'te İngiltere, Londra'daki Lords Cricket Ground'da oynanan Eton v Harrow kriket maçında günün ilk kalesini almayı kutluyor.


Tom Jenkins/GettySözcü, “Diğer yaş grupları için yaşa uygun kontrollerin devam ettiğini” sözlerine ekledi.

İngiltere hükümetinin iletişim düzenleyicisi Ofcom'a göre, 12 yaşına gelen çocukların %97'sinin kendi cep telefonu bulunuyor.

ABD'de Common Sense Media tarafından yayınlanan yakın tarihli bir anket, çocukların yaklaşık %91'inin 14 yaşına kadar bir akıllı telefona sahip olduğunu buldu. Akıllı telefonlar için benzer politikalar ABD'deki okullarda tanıtıldıtam yasaklardan belirli zamanlarda veya alanlarda kısıtlı kullanıma kadar çeşitlilik gösterir. ABD Eğitim Bakanlığı'na göre 2021-2022 okul yılında okulların yaklaşık %76'sı akıllı telefonların akademik olmayan kullanımını yasakladı.

Yasaklar karışık tepkilerle karşılandı, çünkü bazıları bu kişisel cihazların müfredat açısından da faydaları olabileceğini, örneğin öğrencilerin canlı anketlere katılmalarını veya dersler sırasında içerik ve verilere erişmelerini sağlayabileceğini savunuyor. Bazı ebeveynler ayrıca telefon yasaklarının çocuklarının olası acil durumlarda kendilerine ulaşmasını engelleyebileceği konusunda endişelerini dile getirdi.