Los Angeles devlet okulu yönetim kurulu öğrencilerin kampüste cep telefonu kullanımını yasaklamayı oyladı

Farrah

New member
LAUSD okul kampüslerinde cep telefonu kullanımının yasaklanmasını düşünüyor

LAUSD okul kampüslerinde cep telefonu kullanımının yasaklanmasını düşünüyor

02:14

Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi Eğitim Kurulu Salı günü yaptığı oylamada okul saatleri içerisinde öğrencilerin kampüslerde cep telefonu kullanımını yasakladı. Giderek artan sayıda okul yönetim kuruluna katılmak böyle bir eyleme geçmek ve ABD'de bunu yapan en büyük bölge olmak.

Yasağın amacı, telefonların öğrencilerin ruh sağlığı ve refahı üzerinde yaratabileceği potansiyel olumsuz etkiyi önlemektir.

Ancak oylama, yasağın otomatik olarak uygulanacağı anlamına gelmiyor çünkü personel, ayrıntılar netleşmeden önce hâlâ paydaşlar ve uzmanlarla istişarede bulunuyor.

LAUSD yönetim kurulu üyesi Nick Melvoin, “Telefonsuz okul politikası, öğrencilerin sınıfa girdiği andan günün sonuna kadar telefonlarının yanlarında olmaması gerektiğini söylüyor” dedi. “Çocukların, akıl sağlığına ve akademisyenlerine zarar verdiğini bildiğimiz dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayalım.”

ABD'deki en büyük ikinci okul bölgesinin yönetim kurulunun kararında, öğrencilerin sınıf arkadaşlarıyla daha az anlamlı etkileşime girdiğini ve telefonlarıyla aşırı meşgul olduklarında öğrenmeye daha az eğilim sergilediklerini öne süren araştırmalara atıfta bulunuluyor.

Salı günkü toplantının İş Düzeni, “Araştırmalar, aşırı cep telefonu kullanımının ergenlerin zihinsel sağlığını ve refahını etkilediğini ve artan stres, kaygı, depresyon, uyku sorunları, saldırganlık duyguları ve intihar düşünceleriyle ilişkili olduğunu gösteriyor” dedi.

Referans verilen teklif diğer yasaklar Bu önlemler, 2023'te devlet okullarının ders saatleri sırasında öğrencilerin cep telefonu kullanımını engellemeye başladığı ve bölge WiFi'sini kullanırken sosyal medyaya erişimi yasakladığı Florida da dahil olmak üzere uygulandı. O tarihten bu yana, Oklahoma, Kansas, Vermont, Ohio, Louisiana ve Pensilvanya'daki bölgeler, LAUSD kararına göre benzer kısıtlamalar kabul edildi.

Önümüzdeki dört ay boyunca bölge, her LAUSD kampüsünde okul saatleri sırasında sosyal medya ve cep telefonu kullanımına ilişkin bir dizi politika geliştirecek. Yeni politika 2025'in başında yürürlüğe girecek.

Bazı ebeveynler, acil durumlarda çocuklarının telefonlarına erişmesini tercih edeceklerini belirterek yasağa karşı çıktılar.

Önergeyi kısmen kabul ettiğini ancak nihai kararın bölgeye verilmesi gerektiğini düşünmediğini söyleyen LAUSD ebeveyni Regina Schoetz, “Okul kampüsünü terk ettiklerinde korunmak için bunu almaları gerekiyor” dedi.

“Çok büyük bir yasağın olması gerektiğini düşünmüyorum” [cellphones] ya da kilitleyin” dedi. “Sanırım bu ebeveynlerin sorumluluğunda.”

Melvoin, cep telefonu kullanımına ilişkin en son politika güncellemesinin 2011'de uygulandığını ve yalnızca ders saatlerinde telefon yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Salı günü Kaliforniya Valisi Gavin Newsom kendi planlarını açıkladı Konuyla ilgili olarak sosyal medyanın çocuklar üzerindeki zihinsel sağlık risklerine dikkat çekti.

Newsom yaptığı açıklamada, “Genel Cerrahın da doğruladığı gibi, sosyal medya gençlerimizin ruh sağlığına zarar veriyor.” dedi. “Okul günleri boyunca akıllı telefon kullanımını kısıtlamak için Yasama Meclisi ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Çocuklar ve gençler okuldayken ekranlarına değil çalışmalarına odaklanmalılar.”

Haberler'den daha fazlası