Oleksandr Usyk ve Tyson Fury'nin “Yüzyılın Dövüşü” rövanş maçında alacağı şok miktar

Leila

Global Mod
Global Mod
Dört kuşak çağında ilk kez tartışmasız bir ağır siklet şampiyonunun ortaya çıkmasını sağlayan ve yarışmacıların (oldukça eşit olmayan bir şekilde) kendilerini bölmelerine olanak tanıyan dövüş. neredeyse 150 milyon dolar yıl sonundan önce ikinci bir bölüm çıkacak: İngilizler Tyson Öfkesi 21 Aralık'ta Riyad'da Ukrayna hükümdarına karşı intikam almaya çalışacaklar Oleksandr UsykOnu iki hafta önce Suudi başkentinde yenen kişi bu sefer pastanın en lezzetli kısmını alacak.

Rövanş karşılaşmasının teyidi, Suudi Genel Eğlence Otoritesi (GEA) başkanı Turki Alalshikh tarafından gerçekleştirildi ve Twitter hesabı aracılığıyla, kültürel etkinliklerin bir karışımı olan Riyad Sezonu'nun düzenlenmesine denk gelecek olan dövüşün tarihini duyurdu. Monarşinin 2019'dan beri başkentinde düzenlediği spor ve gastronomi etkinlikleri. “Dünya yeniden tarihi bir mücadeleye tanık olacak. Boks tutkunlarına olan bağlılığımız devam ediyor. Umarız hoşunuza gider,” diye önerdi yetkili.

Usyk'in bölünmüş bir kararla puanlarla kazandığı 18 Mayıs mücadelesi öncesinde her iki dövüşçü menajerinin imzaladığı sözleşme, ilk karşılaşmanın sonucu ne olursa olsun zorunlu bir rövanş maçı öngörüyordu. Profesyonel bir oyuncu olarak ilk yenilgisinin ardından Fury, geleceği hakkında bazı şüpheler uyandırmış olsa da geçen Cuma günü bu intikam maddesini devreye soktu.

İntikam için önceden belirlenen tarih 12 Ekim olsa da ilk mücadelenin zorluluğu her iki takımın da maçı 10 hafta ertelemeyi makul bulmasına neden oldu. Usyk'in sağ kaşı kesilerek dört dikiş atıldı ve kavgayı her iki gözünün etrafında belirgin şişlikle sonlandırdı. Fury ayrıca dövüşü şişmiş bir yüzle bitirdi ve dokuzuncu turda onu tuvale götüren ve nakavtın eşiğine getiren çok sert bir ceza aldı.

Her iki mücadeleyi birbirinden ayıracak yedi ay, Ukraynalı ve İngiliz'in kapsamlı eğitim kamplarına katlandıktan sonra iyi bir dinlenme dönemi geçirmesine olanak tanıyacak. Bunun nedeni, karşılaşmanın başlangıçta 17 Şubat için planlanmış olması ve Fury'nin bir tartışma seansı sırasında sağ göz kapağında meydana gelen bir kesik nedeniyle üç ay ertelenmek zorunda kalmasıydı.

“Kampa 2023 yılının Eylül ayında başladım ve dokuz ay çalıştım. Üç çocuğumun doğum günlerini ve dördüncü kızımın doğum günlerini kaçırdım. Antrenman yapmak için ailemin tüm tatillerini kaçırdım. Dikkatim sadece bu kavgaya odaklanmıştı. Artık mutluyum ve evime dönüp kiliseme gidip dua etmek istiyorum” diyen Usyk, zaferin ardından Dünya Boks Birliği (WBA), Uluslararası Boks Federasyonu (IBF) ve Dünya Boks Örgütü'nden kemerlerini korudu. (WBO) ve Dünya Boks Konseyi (WBC) kemerini İngiliz'den kap.

Tyson Fury, Riyad'da Oleksandr Usyk ile yaptığı ilk mücadeleyi çok kötü bir şekilde mağlup etti. Fotoğraf: Andrew Couldridge / Reuters.

Ödüllendirici bir aile tatili hakkına ek olarak, bu zafer Usyk'e rövanşta dağıtılacak paranın daha büyük bir kısmını elinde tutma şansı verdi. İlk dövüş, iki şampiyon arasında bir birleşme düellosu olmasına rağmen, bir anlaşmaya varmak için müzakere masasında birçok şeyden vazgeçmek zorunda kalmıştı.

İngiliz gazetesi The Sun'a göre Fury ilk dövüş için yaklaşık 85 milyon pound (108,2 milyon dolar), Usyk ise 30 milyon pound (38,2 milyon dolar) aldı. Bu sefer Ukraynalı, tartışmasız hükümdar tahtından masaya yatırılacak paranın yüzde 60'ını elinde tutacak (yaklaşık 190 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor), İngilizler ise yüzde 40'la yetinmek zorunda kalacak. .

Oleksandr Usyk, Tyson Fury'ye karşı ilk dövüşü için sekiz aydan fazla eğitim aldı.  Fotoğraf: Andrew Couldridge / Reuters.
Oleksandr Usyk, Tyson Fury'ye karşı ilk dövüşü için sekiz aydan fazla eğitim aldı. Fotoğraf: Andrew Couldridge / Reuters.

Henüz net olmayan şey, dört ağır sıklet unvanının tekrar tartışılıp tartışılmayacağıdır, çünkü Ukraynalı oyuncu Hırvat Filip'e karşı savunmasını çok uzun bir süre zorunlu olarak ertelediği için IBF, Usyk'i düzenleyici taleplere göre her an görevden alabilir. Hrgoviç.

17 profesyonel mücadelesini kazanan (limit öncesi 14) namağlup Balkan, Çinli Zhilei Zhang'a karşı kazandığı puanlarla Ağustos 2022'den bu yana organizasyon sıralamasında bir numarada yer alıyor. Zorunlu bir rakip olarak Hrgovic sabırla fırsatını bekledi ve bu arada Avustralyalı Demsey McKean ve Mark De Mori'yi nakavt etti.

Hırvat oyuncu, Usyk ve Fury'nin tartışmasız şampiyonluk için mücadele etmesine izin vermek amacıyla şansını ertelemeyi kabul etti, ancak ekibi, mücadelenin galibinin Hrgovic'in kazanacağı mücadelede tehlikeye atılabilmesi için IBF unvanını boşaltması şartını koydu. Bu Cumartesi Riyad'da İngiliz Daniel Dubois'e karşı oynayacak.

Hırvat Filip Hrgoviç, Uluslararası Boks Federasyonu'nun ağır sıklet sıralamasında bir numaralı yarışmacı konumunda.  Fotoğraf: Instagram @filip_hrgovic.
Hırvat Filip Hrgoviç, Uluslararası Boks Federasyonu'nun ağır sıklet sıralamasında bir numaralı yarışmacı konumunda. Fotoğraf: Instagram @filip_hrgovic.

Ancak Usyk'in idarecileri geçen hafta IBF'den kemeri tutmasına ve Fury ile rövanş maçında kullanılabilmesine izin verecek bir istisna istedi. Organizasyonun başkanı Daryl Peoples, şu anda Riyad'da tartışılmakta olan nihai karar hakkında tek kelime etmeden, “Her şampiyon, IBF'nin herhangi bir kuralına istisna talep edebilir” dedi. Hrgovic ile Dubois arasındaki mücadele öncesinde kararın bilinmesi zor görünüyor.

İki olası yol Usyk'in görevden alınması ya da geçici görev süresinin teklif edilmesidir. Her iki durumda da karar bu hafta sonundan sonra açıklanırsa, şampiyonluk (normal veya geçici) 20 veya 21 Eylül'de Wembley'de Anthony Joshua'nın Hrgovic'in galibiyle karşılaşacağı tartışmaya açılacak.