Tarihte en çok altın madalyayı hangi ülkeler kazandı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Sezonun başlamasına birkaç gün kala Olimpiyat Oyunları ile ilgili Paris 2024Fransa şimdiden olimpiyat heyecanını yaşıyor. 26 Temmuz'dan 11 Ağustos'a kadar Fransa'nın başkenti, 45 spor ve disiplinde yarışacak 10.000'den fazla sporcunun ağırlanacağı dünyanın en önemli spor etkinliğini kutlayacak.


Bu noktada Olimpiyat Oyunlarının yeni baskısı karşısında her zaman sorulan soru ortaya çıkıyor. Tarihte en çok altın madalya kazanan ülkeler hangileri?


Bu durumuda Arjantin1924'te Paris'te ilk kez sahneye çıkışından bu yana, Olimpiyat Oyunlarında 21'i altın, 26'sı gümüş ve 30'u bronz olmak üzere 77 madalyayla varlığını kanıtladı. Bu, ülkeyi tarihi dünya sıralamasında 36. sıraya yerleştiriyor.


Olimpiyat Oyunları 2024: Paris'in yeni madalyaları

Bu 77 madalyadan 24'ü boksta elde edildi, bu yüzden Arjantin'in Olimpiyat Oyunları tarihindeki en başarılı sporu oldu. Son yıllarda bokstaki başarının azalmasıyla birlikte yelkencilik toplam 10 madalyayla kutsandı.


Olimpiyat Oyunlarında en çok altın madalya kazanan ülkeler


Amerika Birleşik Devletleri 1.069'u altın olmak üzere toplam 2.655 madalya ile olimpiyat madalya sıralamasında tartışmasız lider konumdadır. Bu başarı, hem Amerikan spor sisteminin çeşitliliği ve yüksek seviyesi hem de onlarca yıldır çeşitli disiplinlerde başarılı olma yeteneği ile yansıtılmaktadır.


İkincisi ise Birleşik KrallıkOlimpiyat Oyunları'ndaki geleneği gereği büyük bir madalya tablosuna sahip olmasına rağmen ABD'den büyük bir farkı var: Kış Oyunları'nı da ekleyince, sadece 297'si altın olmak üzere toplam 950 madalyası var. Ancak gerçekte bu konum artık var olmayan bir ulus tarafından işgal ediliyor: Sovyetler Birliği. SSCB, 395'i altın olmak üzere toplam 1010 madalya elde etti.


Amerika Birleşik Devletleri altın madalya sıralamasında lider.  (Xinhua/Wang Lili).
Amerika Birleşik Devletleri altın madalya sıralamasında lider. (Xinhua/Wang Lili).

Çin, 634 madalyayla üçüncü sırada yer alırken, özellikle son yıllarda madalya sıralamasındaki hızlı yükselişiyle dikkat çekiyor. Altındaki 262 altın madalyayla Çin, hem bireysel hem de takım sporlarında olağanüstü bir başarı sergiledi.


Kendi adına, AlmanyaToplam 797 madalyayla, Fransa772 ile ilk beşte yer alıyor ve her biri ünlü bir Olimpiyat geçmişine sahip ve oyunların tarihine önemli katkılarda bulunuyor.


Paris 2024: Olimpiyat Oyunlarına katılmayan ülkeler


O IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Rusya, Beyaz Rusya ve Guatemala gibi ülkeleri farklı yaptırımlar nedeniyle Olimpiyat Oyunlarının dışında bıraktı, ancak burada doğan sporcular tarafsız bir bayrak altında bulunabiliyor ve kendi bayraklarını veya marşlarını kullanmalarına izin verilmiyor.


Juan Antonio Samaranch Salisachs, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı  Fotoğraf EFE
Juan Antonio Samaranch Salisachs, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Fotoğraf EFE

durumunda Guatemala Bunun nedeni, organ başkanlığına aday olan birinin açtığı dava sonrasında ülkenin Anayasa Mahkemesi'nin kısmen askıya alınması, diğer ikisinin ise Ukrayna'ya karşı savaş halinde olmaları nedeniyle ihraç edilmesinden kaynaklanıyor.


2020 Tokyo Olimpiyatlarından farklı olarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Paris için üç disiplini ortadan kaldırdı: karate, beyzbol ve softbol. Amaç genç izleyiciyi daha da yakınlaştırmaktı. Bu nedenle tarihte ilk kez Oyunlar'da yer alacak olan breakdance'e yer verildi.