Yarış programları, Formula 1 pole pozisyonunun nasıl ve nerede görüleceği

Leila

Global Mod
Global Mod
Sezonu Formül 1 Dinlenmiyor ve Avrupa turnesine devam ediyor. Max Verstappen ile Lando Norris arasında McLaren sürücüsünün terk edilmesiyle sonuçlanan çatışmanın ardından Avusturya'da hararetli bir günün ardından, Şimdi efsanevi Silverstone pistinde (İngiltere) buluşacaklar. Britanya Grand Prix'si.

Avusturya GP, George Russell'ın Formula 1 tarihindeki ikinci, Mercedes'in ise mevcut şampiyonada ilk zaferiyle sonuçlandı. Podyumu Oscar Piastri (McLaren) ve Carlos Sainz (Ferrari) tamamladı.

Ancak tüm ışıklar, şu anki şampiyonun beşinci olması ve McLaren sürücüsünün terk etmesiyle sonuçlanan Verstappen ile Norris arasındaki geçişteydi. Red Bull pilotu yarışı baştan sona domine ediyordu ancak bazı hatalar, neredeyse 8 tur kala ikili arasında göğüs göğüse mücadeleye yol açtı.

Avusturya'daki tartışmanın ardından pilotlar.

Pilotlar arasındaki suçlamalar nedeniyle olay hâlâ tartışmalara yol açıyor. Gerçek şu ki, araçlar arasındaki temas, Hollandalı'nın 10 saniyelik ceza almasına rağmen yarışı beşinci bitirmesine olanak sağladı. Bu sayede sürücüler şampiyonasında zirveden 81 puan uzakta olan Norris'in önündeki farkı 12 puan artırmayı başardı.

Norris yarışın sonunda DAZN medyasına “Bana yer bırakmadı. Bana karşı çıktı. Verstappen tek bir yarışı bile kaybetmeyi kabul edemez ve ikimizi de yarıştan çıkardı” yorumunu yaptı.

Britanyalı, “Kurallar var ve kurallara uyulmazsa bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok” diye ekledi. “Bugün yaptıklarım kazanmak için yeterliydi. İyi bir iş çıkarıyorum ve çabalarımdan mutluyum. Ancak bu sefer yeterli olmadı, benim hatam olmasa da. Hayal kırıklığına uğradım” diye ekledi.

Verstappen turnuvanın zirvesindeki yerini koruyor.
Verstappen turnuvanın zirvesindeki yerini koruyor.

Verstappen de çok geride değildi ve Norris'in suçlamalarını sorguladı: “İkimiz de hayal kırıklığına uğradık. Kimin hatası olduğunu anlamak için tekrarları görmemiz gerekecek. Herkes kendi fikrine sahip olabilir ama arabayı süren benim.” Dışarıdan yargılamak ve yorum yapmak kolaydır.”

Bu anlamda araçlar arasındaki temas, galibiyeti son iki günde sırasıyla 3. ve 4. sırada başlayan Russell'a yaradı. Avusturya'da puan almayı başaran diğer sürücüler şunlardı: Piastri (McLaren), Sainz (Ferrari), Hamilton (Mercedes), Verstappen (Red Bull), Hulkemberg (Haas), “Checo” Pérez (Red Bull), Magnussen (Haas), Ricciardo (RB), Gasly (Alpine) ve Leclerc (Ferrari).

Britanya GP: yarış süreleri

Geleneksel Silverstone pistindeki yarış 7 Temmuz Pazar günü saat 11'de başlayacak.. Sezonu Formül 1 Antrenman ve klasman testlerinin yanı sıra tüm yarışmaların paket sözleşmeleri ile kategorinin kendi platformu (F1 TV Pro) üzerinden takip edilebilmektedir. Aynı şekilde Arjantin'de de Disney+ platformu üzerinden canlı olarak izlenebilecek.

Formula 1: takımların sıralaması

1. Max Verstappen (Red Bull) – 237 puan
  2. Lando Norris (McLaren) – 156 puan
  3. Charles Leclerc (Ferrari) – 150 puan
  4. Carlos Sainz (Ferrari) – 135 puan
  5. Sergio Pérez (Red Bull) – 118 puan
  6. Oscar Piastri (McLaren) – 112 puan
  7. George Russell (Mercedes) – 111 puan
  8. Lewis Hamilton (Mercedes) – 85 puan
  9. Fernando Alonso (Aston Martin) – 41 puan
  10. Yuki Tsunoda (RB) – 19 puan
  11. Lance Stroll (Aston Martin) – 17 puan